Historický Krakov

Historický Krakov

Cestovanie patrí k príjemným aktivitám, ktorými môžeme vyplniť svoj voľný čas. Avšak nie vždy máme dostatok voľna na príliš ďaleké cesty, preto treba hľadať zaujímavé miesta, ktoré sa nachádzajú pomerne blízko od Slovenska. Medzi takéto zaujímavé miesta patrí aj mesto nachádzajúce sa u našich severných susedov, poľské Krakov. Krakov sa nachádza na juhu Poľska, blízko slovenských hraníc. Krakov je hlavným mestom Molpoľského vojvodstva a pretká cez neho rieka Visla, pričom mesto je sa radí medzi najdôležitejšie mestá Poľska. Krakov bolo dokonca až do 16. storočia hlavným mestom Poľska, a až po tomto období sa stala hlavným mestom Varšava. Krakov je mesto pomerne veľké, má cca 750 000 obyvateľov.

hrad

Krakov je mesto plné turistov, na jeho návštevu je dobré si vyčleniť kľudne aj viac dní. Čo treba vidieť pri návšteve Krakova? Jednou z dominánt je miesto Wawelský hrad nachádzajú ci sa na Wawelskom návrší. Wawelský hrad je tiež zapísaný od roku 1978 v UNESCU. Hrad Wawel mnohí Poliaci považujú za symbol Poľska, nakoľko sa k nemu viaže veľa dôležitých historickým udalostí. V objekte hradu sa nachádza aj múzeum so vzácnymi obrazmi, dokonca tu má svoje obrazy aj samotný Leonardo da Vinci. Ďalším dôležitým miestom Krakova je Hlavné námestie obkolesené historickými stavbami.

zámek

Námestie je kultúrnym centrom mesta, usporadúvajú sa tu rôzne udalosti, taktiež v období Vianoc vianočné trhy. Dominantou tohto námestia je Mariánsky kostol, pre turistov asi najznámejšia stavba Krakova. Ďalšou významnou budovou Hlavného námestia je Sukiennice, ktoré je v podstate luxusným trhoviskom, kde turisti nájdu rôzne typické suveníry. Poľsko bolo výrazne zasiahnuté druhou svetovou vojnou, čo je samozrejme cítiť aj v Krakove. Z tohto hľadiska je zaujímavé navštíviť aj židovskú štvrť Kazimierz. Táto štvrť bola dôležitým kultúrnym a náboženským centrom Židov. Ak vám počas vášho výletu po Krakove zostane čas, zaujímavým miestom na návštevu je iba cca 13 km vzdialené soľné bane Wieliczka, kde vás čaká vyše trojhodinová prehliadka.