Výsledky anticeny BRUTUS 2019

10. miesto – Námestie pred Hlavnou železničnou stanicou v Prešove
 
Mesto Prešov potrebovalo rekonštrukciu verejných priestorov v oblasti železničnej a autobusovej stanice už dlhé roky. Škoda len, že sa dočkalo práve takejto revitalizácie. Vchod do stanice tak lemujú nevkusné motívy koní, ktoré majú byť narážkou na prezývku Prešovčanov Koňare.Jazero Štrkovec.jpg
 
9. miesto – Mesto Prešov
 
Mesto Prešov si tento rok odnáša rovno dve antiocenenia. To druhé je za zrušenie Odboru hlavného architekta mesta.
 
8. miesto – Odporcovia globálneho otepľovania
 
8. priečka je určená pre všetkých ľudí, či už z radov bežných občanov, developerov, stavbárov, influencerov a iných mediálne známych osobnosti, ktorí sa nevedia stotožniť s myšlienkou, že naša planéta pomaly, ale isto zomiera. Týmto chce porota BRUTUSU apelovať na architektov, aby sa viac venovali udržateľnej a zelenej architektúre.
 
7. miesto – Biznisové centrum Apollo 1, Bratislava
 
A máme tu prvú priečku pre naše hlavné mesto, ktorá rozhodne nie je tou poslednou. Apollo 1 nevydržal ani 15 rokov predtým, než v ňom statici našli závažnú chybu a tak celý kancelársky komplex musí ľahnúť popolom. Spoločnosť HB Reavis však plánuje na mieste postaviť Nové Apollo, ktoré má byť vstupnou bránou do štvrte Nové Nivy.
 
6. miesto – Proxenta Residence, Bratislava
 
V hlavnom meste zostaneme. Tentoraz si cenu odnáša novostavba, ktorá si u Bratislavčanov vyslúžila milé pomenovanie Zebria riť.
 
5. miesto – Dom Odborov Istropolis, Bratislava
 
Budova Istropolisu je päsťou v oku každému návštevníkovi Trnavského mýta. Nikto ju nechce, nikto sa k nej nepriznáva a nikto nevie, čo s ňou.
4. miesto – Nemocnica Rázsochy, Bratislava
 
Vyzerá to tak, že príbeh rozostavanej, modernej, štátnej nemocnice je už u konca. Nemocnica bude definitívne zbúraná. Aspoň nás môže tešiť fakt, že spoločnosť Penta postaví svoju súkromnú nemocnicu Svet zdravia na predmestí Bratislavy. Ministerstvo zdravotníctva SR si tak odnáša zemiakovú medailu.
 
3. miesto – Cukráreň Pralinka, Liptovský Trnovec
 
Bronz získala liptovská cukráreň postavená v štýle stredovekého hradu. Nehovoriac o tom, že architektonicky absolútne nezapadá do prostredia krásnej, tatranskej prírody, položme si otázku: „Prečo?“Riverpark.jpg
 
2. miesto – Drevená stavba pod mostom SNP, Bratislava
 
Často nazývaný aj ako Neidentifikovateľný drevený objekt, tento parazit už dlhú dobu oxiduje pod mostom SNP. Nik ho tam nechce, no nik sa nenáhli ho dať preč. Toľko úcty k partizánom a vojakom.
 
1. miesto – Hotel Park Inn by Radisson
 
Zlatú medailu si odnáša medializovaná prestavba Hotela Park Inn na brehu Dunaja. Ak ste turista, nemáte šancu si ho nevšimnúť. Pamiatkový úrad žiada zmenu, no majiteľ je nadmieru spokojný. Vyzerá to tak, že bratislavské pohľadnice budú na dlhý čas poznačené touto hrôzou.