Zvláštne psychické poruchy

Zvláštne psychické poruchy

Mozog je stále neprebádané územie, hoci ho skúmame už desaťročia. Vplyvom narkotík, stresu či vrodených faktorov zrejme dochádza k poruchám jeho činnosti, ktoré zapríčiňujú následne duševné poruchy. Sú také, ktoré všetci poznáme – schizofrénia, depresia… No teraz sa poďme pozrieť na syndrómy, o ktorých sa veľmi nehovorí.tomograf.jpg

 Syndróm Alenky v krajine zázrakov

Ako už napovedá názov syndrómu, pacient vníma realitu pokrivene. Predmety okolo neho sa mu zdajú väčšie alebo menšie ako v skutočnosti sú. V skutočnosti ide o poruchu prekrvenia mozgového centra, ktoré je zodpovedné za vizuálne vnímanie. Deti sa môžu báť zvierat pretože im pripadajú priveľké alebo naopak mať averziu ku stoličkám pretože sa im zdajú príliš malé. Pozitívum tohto syndrómu je, že môže časom ustúpiť sám. Objavuje sa hlavne u detí do desiateho roku života.

Tourettov syndróm

Tento syndróm je už známejší a možno ho poznáte aj vy. Istotne ho však rozpoznáte pretože pacient trpí nekontrolovateľnými tikmi. Môžu byť pohybové ako aj zvukové, napr. žmurkanie, otáčanie hlavou, vzdychanie. Bohužiaľ, ide o neliečiteľné chronické ochorenie a to aj napriek faktu, že popísaný bol prvýkrát v roku 1885 francúzskym neurológom Geogersom Gillesom Tourretom.

Syndróm anarchistickej rukysiluet.jpg

Jednoducho a jasne – človek stráca kontrolu nad svojou rukou. Postihnutá končatina akoby sa odpájala od zvyšku tela a začala žiť svoj vlastný anarchistický rozpoltený život. Hocikedy môže aj na malý podnet vyraziť, uchopiť predmet, udrieť človeka a iné veci akoby ani nebola vaša. Dokumentované sú prípady, kedy ruka sama v spánku uškrtila majiteľa či mu dokonca vypichla jedno oko. Na túto chorobu neexistuje v súčasnej dobe žiadny liek a tiež lekári nevedia, čo presne ho spôsobuje.

Erotománia

Nie, nejde o žiadnu intímnu úchylku ako napovedá názov. Tento syndróm je charakteristický tým, že pacient má chorobný pocit, že sa doňho daný človek zamiloval. Často ho vídame pri celebritných pároch alebo vo vzťahu zamestnávateľ-pracovník.