Hliníkové disky na aute sú stále populárnejšie a prerástli plechovú konkurenciu

Hliníkové disky na aute sú stále populárnejšie a prerástli plechovú konkurenciu

V súčasnosti sú čoraz známejšie a vlastne z hľadiska popularity vodičov o niečo využívanejšie hliníkové alu u disky, ktoré oproti lacnejším plechovým diskom poskytujú niekoľko podstatných výhod, ale samozrejme aj nejaké tie mínusy.
V spojitosti s týmto prevedením nás napadne hlavne menej náročná údržba a odolnosť voči korózii, ktorá sa v prípade plechového materiálu odstraňuje relatívne ťažko, čo však u hliníka nehrozí. Aludisky prakticky stačí len prečistiť. Automobil, koleso.jpgSamozrejme nesmieme opomenúť ich modernejší a estetickejší dizajn, ktorý sa dokáže viditeľne podpísať pod celkový štýl vozidla, z hľadiska luxusného a štýlového dizajnu má hliník rozhodne navrch. Výhodou podpisujúcou sa pod jazdné vlastnosti je nižšia hmotnosť tohto materiálu, čím prispieva k zvýšenej dynamike akcelerácie, ale takisto k nižšej spotrebe pohonných zdrojov a nižšia je rovnako tendencia opotrebovania súčiastok.
Ak by sme sa ale naopak mali zamerať na negatívne stránky moderných aludiskov, potom sú to asi nasledovné: Predovšetkým vyššia cena pri kúpe, ale aj vyššia investícia v prípade ich opráv a možno nižšia ochrana brzdového systému.
Takisto je rozdiel, či kupujete hliníkové disky relatívne neznámych výrobcov „made in China“ a podobnej kvality, alebo či naopak vsadíte na overené značky typu alutec (Nemecko), hoci je investícia vyššia. Hold, za kvalitu sa musí platiť, to je stará známa vec a netýka sa len diskov pre auto.Koleso, ráfik, zliatina.jpg
Reálne využitie a estetická stránka
Zo súčasného hľadiska je vidieť, že hliníkové disky už nie sú spravidla iba letnou záležitosťou, ale čoraz častejšie sa vyskytujú na autách aj počas zimy. Imidž a dizajnové vlastnosti sú vítaným faktorom čoraz väčšieho množstva vodičov, ale za pochvalu rozhodne stoja aj ich kvalitatívne vlastnosti. Ak sme sa zamerali na tému dizajn, plechové disky sa dajú skrášliť plechovými puklicami, avšak zmienený elegantnejší materiál pôsobí predsa len estetickejším a štýlovejším dojmom.