Portugalsko- kam sa vydať?

Portugalsko- kam sa vydať?

Pri návšteve Portugalska býva obvyklým východiskovým bodom hlavné mesto Lisabon. Táto metropola je spolu so svojím okolím skutočnou rozmanitosťou všetkých atrakcií, ktoré táto zem ponúka- nájdete tu historické pamiatky, bývalé kráľovské letné sídlo Sintra, ktoré je obklopené módnymi nočnými klubmi, gril-bary, tradičné obytné štvrte a prekrásne pláže. Severne od Lisabonu leží druhé najväčšie mesto Portugalska Porto, ktoré je hospodárskym centrom štátu a je slávne hlavne vďaka svojím viniciam, kde sa vyrába portské.

lisabon.jpg

Lisabona Porto sú jedinými portugalskými veľkomestami, avšak tamojšia história a kultúra je silno spojená s mnohými menšími mestami, ako sú napríklad bývalé hlavné mesto Guimaraes, vodnými kanálmi pretkané Aveiro, náboženské centrum Braga, starobylé Viseu alebo sídla univerzít Evora a Coimbra. Ani mestá menšieho významu nezostávajú stranou ako Fatima, nachádza sa tu jedna z najuctievanejších katolíckych svätýň na svete, prekrásny Tomar, ktorý bol kedysi sídlom rádu templárskych rytierov, alebo taktiež horská Guarda, ktorá patrí k najvyššie položeným mestám Európy.

útesy.jpg

Pravidelné týždenné a mesačné trhy sa usporadúvajú v Barcelos, Evora, Estremoz či Loule, prinášajú akoby závan starých dobrých čias. Kto má rád prírodné krásy určite si príde na svoje v lesoparku Bucaco, na jaskynnej ceste v Estremadura, na lyžiarskych svahoch v okolí Covilha. Avšak skutočným symbolom portugalskej prírody sú nepochybne pláže, ktorými oplýva predovšetkým provincia Algarve. Známe sú pobrežné ostrovčeky v okolí mesta Tavita alebo pozdĺž západného pobrežia na severe od Sagres.

Najmalebnejšie scenérie nájdete na severe v krásnom údolí rieky Douro a taktiež v hornatých prírodných parkoch Serra de Estrela, Serra de Malcata, Alvao, Montesinho. Jednoducho každý si príde v tejto krajine na svoje.