Regulačne súdy v EÚ preskúmajú pravidlá vymedzujúce trhovú silu spoločností

Regulačne súdy v EÚ preskúmajú pravidlá vymedzujúce trhovú silu spoločností

Regulátori EÚ preskúmajú dvojročné dekády, ktoré určujú, či majú spoločnosti trhovú silu na potlačenie konkurenčných cien alebo kontrolu cien, aby vzali do úvahy globalizáciu a digitalizáciu, uviedol v pondelok európsky protimonopolný šéf Margrethe Vestager.EÚ vlajka.jpg
Jej oznámenie prišlo uprostred kritiky právnikov a akademikov, že protimonopolné zákony Európskej únie nedokázali držať krok s dobou, keď regulačné sudy skúmajú fúzie a protikonkurenčné praktiky, ktoré sa týkajú globálnych online firiem.
Ako regulačné súdy určujú trhy, môžu im pomôcť zmerať cenovú silu firiem pri fúzii alebo jej právomoc uzavrieť súpera v prípade protimonopolného práva a ústupky, ktoré od týchto spoločností získajú. Súčasné pravidlá sa datujú do roku 1997.
„Zmeny, ako je globalizácia a digitalizácia, znamenajú, že mnohé trhy fungujú dosť odlišné od spôsobu, akým fungovali pred 22 rokmi,“ uviedol Vestager na konferencii v Chillin Competition.
„Nadišiel čas prehodnotiť oznámenie o definícii trhu. Chceme si byť istí, že usmernenie, ktoré poskytuje, je presné a aktuálne a stanovuje jasný a konzistentný prístup k protimonopolným prípadom a prípadom fúzií v rôznych odvetviach spôsobom, ktorý je ľahko dostupný,“ uviedla a vyzvala na spätnú väzbu od zainteresované strany.Socha spravodlivosti.jpg
Preskúmanie sa zameria na geografický rozsah trhov. Siemens a Alstom, ktorých obchod bol vo februári zablokovaný spoločnosťou Vestager, tvrdili, že RS by mali brať do úvahy čínskych súperov a svetový trh.
RS tiež preskúmajú, ako sú trhy definované v súvislosti s výrobkami a či spotrebitelia môžu ľahko prejsť z jedného výrobku na druhý, najmä preto, že digitalizácia znamená, že niektoré výrobky sú bezplatné, zatiaľ čo niektorí technici pôsobia aj v rôznych blastiach.
„Môžu nastať situácie, keď sa musíme pozrieť aj na to, ako môžu tieto ekosystémy nechať spotrebiteľov uzamknuté,“ uviedol Vestager.