Fotíte prírodu? Tieto veci sa vám zídu ako soľ

Fotíte prírodu? Tieto veci sa vám zídu ako soľ

Som fotograf srdcom i dušou. V minulosti som fotil hlavne ľudí, mesto, portréty a predmety, ktoré ma zaujali. Tieto objekty ma však po istom čase prestali až tak zaujímať a oslovovať, tak som si musel nájsť novú múzu. Netrvalo to až tak dlho, kým som ju našiel. Mojou múzou, ktorá ma inšpiruje už viac ako šesť rokov, je príroda. Nie je však nič horšie, ako keď vám chvíľky plné pokoja a inšpirácií, kazia technické problémy. toto je môj návod na to, ako im úspešne predchádzať.
Žena v klobúku stojí medzi slnečnicami a fotografuje.jpg

Dobite sa do zásoby

Ak fotíte prírodu, tak to určite poznáte. Máte naplno nabitý fotoaparát a zrazu baterka hlási, že je vybitá. V lese alebo na lúke, pri pozorovaní zvery, či pri západe slnka, sa človek ľahko pozabudne a stratí pojem o čase. Druhým dôvodom, prečo nám v prírode batérie vo fotoaparátoch vydržia kratšie, sú vonkajšie vplyvy. Chlad, mráz, vietor, teplo, horúčava, priame slnečné lúčov. To všetko baterku vybíja rýchlejšie. Preto majte vo vrecku náhradnú batériu. Neoriginálne síce vydržia omnoho menej, no sú lacnejšie a ako záloha v prípade núdze sú veľmi nápomocné.
Riešením je aj to, ak si so sebou zbalíte menic napatia 12V 220V 100w https://www.menicnapatia.sk/sinusove-menice-napatia/12v-na-230v/. Toto zariadenie si pripojíte na autobatériu, naštartujete auto a nabíjate. Je to síce trošku zdĺhavé, takže ja beriem náhradné batérie ako lepšie riešenie, no aj menič napätia vám nepochybne pomôže.
Muž s fotoaparátom v ruke lezie po zasnežených skalách.jpg

Drobnosti, ktoré pomôžu

Ďalšie veci, na ktoré som pri fotení prírody prišiel, nie sú žiadne novinky, hlavne nie pre skúsených a ostrieľaných fotografov, no ak s fotením v prírode začínate, tak si myslím, že sa vám oplatí poradiť aspoň v jednom, a to v správnom výbere statívu.
Statív, ak so sebou nejaký nosíte, musí byť pevný, no ľahký. Určite nepoužívajte statív na točenie. Tie sú ťažké ako krava. Naozaj dobrý fotografický statív, ktorý spĺňa tieto požiadavky nestojí málo, no po prvom „vybehnutí“ do kopca so statívom, ktorý váž toľko, čo vy alebo po vzhliadnutí prvých fotografií fotených so statívom ľahším ako pierko, svoju investíciu nepochybne začnete zvažovať.