Utópia – sen alebo realita ?

Utópia – sen alebo realita ?

Utópia spoločnosť, kde sú si všetci rovní, spoločnosť, kde majú všetci rovnaké práva a kde sú všetci šťastní. Môže niečo také existovať dnes v našej modernej západnej vyspelej spoločnosti ? Pozrime sa na to z blízka.
Pilierom našej spoločnosti je tolerancia, humanizmus a ľudské hodnoty.Keď to čítame takto, vyzerá to ba až priam utopicky. Tolerantná spoločnosť, založená na hodnotách života a postavená na humanizme ako takom. Funguje ale takáto spoločnosť ? Mnohí by povedali áno a mnohí nie. Je to všetko uhol pohľadu, prečo si ale myslíme, že dokonalá spoločnosť nemôže existovať ? Je to priam jednoduchá odpoveď. Tá najednoduchšia.spolupráce.jpg
Psychika človeka, pravá povaha a základná vlastnosť človeka. Človek je biologický stroj, ktorý sa ženie dopredu za svojimi túžbami. Človek je stroj, ktorého poháňajú emócie, je impulzívny a nenásytný.Aj takto môžeme definovať povahu človeka a určite mi dáte mnohí za pravdu. Pozrite sa len na seba. Máme niečo a chceme niečo viac. Mám auto a rozmýšľam aké by to bolo keby som mal iné auto, lepšie drahšie. Aký by to bol pocit, ako by som sa cítil ja sám, keby ma videli blízky a podobne. Alebo, chcem si nájsť životného partnera, myslím si, že potom budem šťastní. Ak sa mi to splní, chcem zase niečo iné a myslím si, že potom budem šťastní. Človek nikdy nebude šťastní ak si ten pocit šťastia nevytvorí sám v sebe, bez všetkého.samota.jpg
Žiarlivosť a závisť.Sú tiež veľmi rozšírené vlastnosti človeka a tak nie je možné, aby fungovala rovná spoločnosť, lebo vždy sa nájdu jedinci, ktorí budú žiarliť, budú závidieť a tak nebudú šťastní. Tým náš pokus o utopickú spoločnosť ako dokonale šťastnú spoločnosť končí, pretože ľudská povaha toho nie je schopná.
Porozmýšľate nad týmito slovami a rozhodnite sa byť človekom, ktorý je šťastný bez všetkého, šťastný sám so sebou.Pretože byť šťastným je voľba. Naša voľba.