Ako nám môže poslúžiť starý papier?

Ako nám môže poslúžiť starý papier?

Koľko odpadu asi ročne vyprodukuje jedna domácno https://www.hlavnespravy.sk/slovensko-musi-byt-sucastou-diskusii-o-fungovani-eu-zdoraznil-fico/1237646 sť? Príliš veľa. Mnoho z nás totiž bez váhania produkuje dennodenne veľké množstvo odpadkov napriek tomu, že niektoré veci, ktoré hádžeme do koša, je možné ešte opätovne použiť. Je pravda, že dnešná doba je naozaj rýchla a iba málokto má počas dňa čas zamýšľať sa nad tým, ako by sa znova dalo využiť to, čo sa práve chystá vyhodiť. Ak by každý z nás čo i len majú časť odpadkov recykloval alebo spotreboval iným spôsobom, ako hodením do koša, naša planéta by vyzerala inak. Vezmime si taký starý papier. Väčšinou končí v koši, no ide o recyklovateľný materiál, z ktorého je možné vyrobiť ďalšie výrobky.

rukopis

Papier ako taký má mnoho výhod

Žijeme v dobe digitalizácie. To znamená, že väčšinou ku svojej práci používame počítač či telefón. Aj klasické papierové knihy začali nahrádzať tie elektronické. Dá sa povedať, že v tomto smere vyhráva ekológia, no stačí malá chybička v programe, a všetky údaje zo svojho počítača môžeme veľmi ľahko stratiť. Oproti tomu to, čo máme napísané na papieri, len tak nezmizne. Prevracanie stránok v klasickej knihe má takisto svoje nezameniteľné čaro, ktoré elektronické knihy nemôžu ani zďaleka nahradiť. Starý papier je niečo hmatateľné, čo znamená, že je aj súčasťou odpadu. Výhodou starého papieru je ale to, že sa dá recyklovať a jeho využitie môže byť aj úplne iné ako to, na čo bol primárne vyrobený. Okrem toho, že sa dá spracovať do úplne inej podoby, môžete si z neho vyrobiť niečo, čo sa vám bude hodiť.

stará kniha

Čo je upcyklácia?

Upcyklácia má blízko k recyklácii, no predsa len ide o niečo iné. Ide o to, že zo starého papiera si vyrobíte napríklad dekorácie do bytu či kancelárie. Budú originálne, pretože si ich vyrobíte sami. Starý papier má tú výhodu, že pri vyrábaní je možné prispôsobiť farbu aj vzhľad celkového produktu. Obľúbenou cestou je spracovanie starého papier na rôzne fotoalbumy, visačky, moderné obrazy poskladané z koláže či napríklad origami. Viete, čo je okrem tohto všetkého úžasné? Že sa pri spracovaní starého papiera zabavíte a ktovie, možno objavíte nové hobby.

Viac o spracovaní starého papiera sa dozviete na webovej stránke https://printtalk.sk/.