Bezpečná opora

Bezpečná opora

Zábradlie na schody je bezpečie, ochranná sieť, ktorá nás chráni pred nepríjemným pádom. Malo by byť súčasťou každého schodiska a mať aj predpísanú výšku do 50 centimetrov. Ďalej by malo spĺňať aj estetické požiadavky a zapadať do interiéru. Musí na nás pôsobiť príjemným dojmom a vytvárať teplo domova.

vnější schodiště
Normy a odporúčania

Aby bola chôdza po schodisku skutočne bezpečná, mali by byť voľné hrany stupňov aj odpočívadiel chránené zábradlím. Minimálna výška by mala spĺňať 90 cm. Tento rozmer sa meria od prednej hrany stupňa až po hornú hranu zábradlia alebo madlá. Pre odpočívadlá volíme výšku okolo 110 centimetrov. Vzdialenosť medzi priečkami sa odporúča o šírke 13 centimetrov, aby napríklad malé dieťa nemohlo prestrčiť hlavičku a ublížiť si. V prípade detí voľte radšej celoplošnú výplň a zabudnite na rovné povrchy, ktoré vyložene nabádajú ku šanteniu. Materiál by mal byť nehorľavý, madlá sú najčastejšie z dreva, ale môžu byť aj z plastu alebo ocele.
Ak riešite i vonkajšie, myslite na to, že musí vedieť odolať poveternostným vplyvom.

spirála schodiště

Výber materiálu

Najčastejšie si zákazníci vyberajú kombináciu dreva s kovom alebo tradičným sklom. U dreva máte záruku širokého výberu z mnohých variantov a v kombinácii s ďalšími materiálmi pôsobí vcelku luxusným dojmom. Je príjemné na dotyk a cenovo veľmi dostupné. Záleží aj na tom, aký budete požadovať tvar a ako veľmi bude potrebné materiál ohýbať a atypicky vyriešiť jeho umiestnenie. Potom si budete musieť najskôr priplatiť. U kovu to rozhodne platí. U kovu si môžete vybrať prevedenie: nerez, oceľ, mosadz alebo hliník. Tento materiál pôsobí veľmi vzdušne.
Ak si stále nie ste istí, ako sa s týmto prvkom vášho domova popasovať, môžete osloviť architekta, ktorý vám ponúkne iný uhol pohľadu a možno vďaka nemu prídete na dokonalé riešenie práve pre vás.