Intel vytvára čip na ovládanie kvantových počítačov

Intel vytvára čip na ovládanie kvantových počítačov

Cieľom počítačov Quantum je vykonávať úlohy v priebehu niekoľkých minút, ktoré by v dnešných najlepších konvenčných počítačoch trvalo tisíce rokov. Takmer na každej fotografii zariadení je však v pozadí spletený drôt pripojený k zariadeniu, ktoré riadi kvantový počítač.
Spoločnosť Intel v pondelok oznámila, že čip sa zmení. Kalifornský výrobca čipov v Santa Clare ohlásili s názvom „Horse Ridge“, ktorý je navrhnutý tak, aby vykonával všetky práce, ktoré vykonávajú drôty, a zmenšil ho na čip a elektroniku o veľkosti podšálky na šálky.Intel čip.jpg
Kvantové počítače zostávajú roky vzdialené od každodenného používania, ale upútali záujem veľkých technologických spoločností. V októbri vedci firmy Alphabet uviedli, že vytvorili stroj, ktorý dokáže prekonať bežné počítače. Technológiu sa venujú aj ďalšie významné technologické firmy, ako sú IBM a Microsoft.
Spoločnosť Intel má dve kvantové snahy, z ktorých každé skúma iný spôsob budovania jadra kvantového počítača. Táto centrálna časť kvantového stroja používa tzv. Qubits.
V mnohých kvantových počítačoch musia byť vtáky udržiavané veľmi chladné v blízkosti teplôt, kde sa atómy prestávajú pohybovať, vo vnútri špeciálnej chladničky. To veľmi sťažuje pripojenie vodičov k qubitom na odosielanie a prijímanie informácií. Väčšina týchto vodičov a prídavná elektronika musia sedieť mimo špeciálnej chladničky.Sketch počítačov.jpg
Intel uviedol, že jeho čip – ktorý je pomenovaný pre jedno z najchladnejších miest v štáte Oregon v USA, kde sa nachádza mnoho jeho tovární – je navrhnutý tak, aby mohol sedieť vo vnútri kvantovej chladničky. Spoločnosť dúfa, že čip v budúcnosti zlepší využite kvantových počítačov.
„Intel si uvedomil, že kvantové kontroly sú nevyhnutnou súčasťou skladačky, ktorú musíme vyriešiť, ktorú musíme vyriešiť, aby sme vyvinuli rozsiahly komerčný kvantový systém,“ uviedol vo vyhlásení Jim Clarke, riaditeľ kvantového hardvéru spoločnosti Intel.