Odpojenie Ruska od svetových serverov pôsobí stále reálnejšie

Odpojenie Ruska od svetových serverov pôsobí stále reálnejšie

To, čo zo začiatku pôsobilo len ako teória médií z dôvodu vyššej čítanosti, sa napĺňa a chytá stále reálnejšiu, vlastne veľmi reálnu podobu. V Rusku sa aktuálne schválil pre mnohých kontroverzný návrh, ktorého prioritou je odstrihnúť túto krajinu od svetového internetu a jeho služieb s tým, že sa zavedie alternatívne riešenie. Rusko tak nebude mať prístup k zahraničným webom, ktoré sú podľa ich vlády šíriteľom klamstiev, poloprávd a iného nemorálneho obsahu. To však neznamená, že táto krajina zostane bez internetu, respektíve v tomto smere bude využívať vlastné zdroje.

prezident

  • Návrh prešiel neuveriteľne ľahko a to jednoznačným výsledkom v pomere hlasov 320:15.

Na druhej strane je v prípade neprispôsobivosti Ruska pravdepodobné a pomerne jednoduché, že ho od svetového internetu odstrihne iná krajina, respektíve veľmoc. A toto je druhý podstatný dôvod, prečo Rusi pracujú na svojich vlastných alternatívnych zdrojoch. V odrezanosti krajiny od svetových serverov však ešte v súčasnosti nevravíme o tak kritickom bode, viac menej sa vraví o istej prevencii, ale takisto vôbec nie je vylúčené, že sa Rusko od týchto serverov v najbližšej budúcnosti odpojí (alebo ho odpoja iné krajiny).  Zatiaľ vravíme skôr o takom ese v rukáve a pripravenosti na to najhoršie.

  • Síce sme použili pojem najhoršie, no existuje veľa ľudí, ktorí by takéto odpojenie považovali skôr za pozitívum. Každopádne legislatíva, ktorá takisto počíta s vytvorením zmienených záložných internetových zdrojov a serverov má prísť v platnosť až 1. Novembra.

sítě
Kritici tohto rozhodnutia poukazujú najmä na jednu vec, a tou je podľa nich obrovská cenzúra, ktorú takýto „ruský internet“ prinesie.  V tomto smere sa takisto poukazuje aj na príliš veľké právomoci monitorovacieho centra a možný strach ruských užívateľov zo straty kybernetickej slobody, čo by pripomínalo situáciu krajinách, kde v súčasnosti panuje režim.