Okná môžu byť krásne!

Okná môžu byť krásne!

Okná sú nesmierne podstatným a výrazným prvkom v našich domácnostiach. Uvedomili ste si to niekedy? Ak nie, tak buď vaše okná do interiéru zapadli viac než dokonale, alebo sa na svoj príbytok nedokážete pozerať správnym pohľadom. Či už sa vás týka jeden alebo druhý prípad, mali by ste vedieť, že oknami vete svoj domov podvihnúť na omnoho vyššiu úroveň estetiky.

stena a úzke okno

V jednoduchosti je krása

Snažte sa využiť najmä jednoduchosť v oknách. Nerozumiete, čo pod týmito slovami myslíme? Okná by mali byť čo najjednoduchšie. Nemali by ste siahať po rámoch, ktoré majú na sebe potlač alebo iné výrazné tvary, vzory či farby. Tým skutočne len všetko pokazíte. Najkrajšie pôsobia klasické biele okná alebo tie hnedé, ktoré sú z dreva, alebo drevo aspoň hodnoverne imitujú. Na to mimochodom pozor. Lacné fólie, ktoré majú byť niečím, čo napodobuje napodobeninu dreva, to skutočne nie je dobrý voľba, výber a riešenie. Takýmito okennými rámami všetko len pokazíte.

žena sú slúchadlami na ušiach stojí pred veľkým oknom

Veľké verzus ešte väčšie

Malé okná pôsobia skôr rušivo. Preto sa im snažte vyhýbať. Omnoho lepšie vyzerajú okná veľké a úplne najlepšie tie nadrozmerné. Čím väčšia tabuľa skla, tým lepší efekt, viac svetla v miestnosti a silnejší pocit vzdušnosti. Ak ste si už kúpili dom alebo byt, kde sú maličké okná pripomínajúce toaletu alebo kúpeľňu, vykašlite sa na nich, vybúrajte kúsok steny a vymeňte ich za väčšie – skutočné – okná.

Nezakrývajte ich

Viete, čo je skutočná škoda? Keď si kúpite krásne okná, zaplatíte za nich nemalé peniaze a potom ich zakryjete žalúziami, v horšom prípade aj závesmi a záclonami. Pekné nové okná nemusíte zakrývať ničím. Žalúzie majte stiahnuté ba večer, aby vám nikto nevidel do bytu a taktiež v lete, keď je vonku teplo a potrebujete svoj príbytok uchrániť pred nadmerným nahrievaním. Inak majte okná pekne odokryté. Navyše, ak bývate na nejakom siedmom poschodí v paneláku, kto by vám do vašich okien videl a pozeral?